logohistorieobce




LACEMBOK ZNÁTE.
A KOLEJOVICE ?


Historie Lacemboku, zaniklá ves Kolejovice a rybníky Vížka I a Vížka II

1. Historie Lacemboku
Díky výzkumu prováděného v roce 1999 – 2000 Archeologickým ústavem AV ČR na hradě Lacembok bylo na tomto místě uděláno nejprve 15 a v dalším roce pak 11 sond. Všechny tyto sondy prokázaly, že hrad byl poškozen jak požárem tak následnou těžbou kamene. Také bylo možno zjistit další skutečnosti o této tvrzi a objevit zcela neznámou podobu hradního jádra, nyní pokrytého prohlubněmi a recentními zásahy způsobenými těžbou zdiva a kamení. Také bylo prokázáno, že zbytky hradu byly významně poškozeny pávě těžbou kamení. Zájem lidí rabujících v minulých staletích stavební kamen z hradu se soustředil hlavně na jádro s mohutným domjonem. Relikty obytné věže byly z velké části odlámány i v části podloží. Bylo zjištěno, že síla zdiva okolo obytné věže hradu činila 2 metry a rozměrech 10,5 x 15,5 metru.
Věž i druhý obytný objekt při západní hradbě byly vytápěny kachlovými kamny sestavenými z nádobkových kachlů s pravoúhelným ústím, z nichž část byla obarvena suříkovou engobou.
Zvláštností obytné věže byla věžice se zaobleným nárožím, postavená k jejímu jihozápadnímu rohu. Hlavním úkolem této stavby bylo chránit branku vedoucí do hradního jádra. Ta se nalézala u její paty. V horních patrech pak mohl tento nepravidelný útvar obsahovat schodiště. Výzkum také jednoznačně popřel, že vstup do hradu byl na východní straně, jak tomu bylo u takových podobných staveb. Obvodová hradba horního hradu uzavírala obdélník o rozměrech 43 x 35 m. Střed a zároveň nejvyšší místo jádra zaujímala věž. Západní část areálu vyplňoval obdélný objekt přiložený ke hradbám. Jednalo se o stavbu, jejíž tři stěny tvořila obvodová hradba, čtvrtá roubová stěna byla založena na stupni strmě se sklánějícího skaliska. Do přízemí – suterénu - ústila pozoruhodná podzemní šíje, propojená s cisternou na vodu, kterou bylo možné pomocí primitivního dřevěného vodovodu přivádět do hradu vodu.
Vstup do vnitřní části hradu byl umožněn jen pěším. Pravostranná cesta byla vedena brankou pod věžicí a dále při přitesané skalní pěšině mezi nádržkou a objektem přistavěným ke hradbám. Pěšina se stáčela do úzkého průchodu mezi palácem a obvodovou hradbou. Součástí horního radu byl i přihrádek na jižní straně. Díky sondě v západní části bylo prokázáno, že hrad nebyl postupně opuštěn, jak se dříve předpokládalo, ale zanikl po mohutném požáru, který zničil minimálně celé jeho jádro. Sídlo, podle nalezeného archeologického nálezu, existovalo již od poloviny 13. století, ovšem kamenný hrad vznikl až kolem poloviny století 14.
Hrad zanikl požárem pravděpodobně v průběhu 1. poloviny 15.století. Zánik je spojován s válečnými akcemi husitů operujících v této oblasti při svých častých přesunech mezi Plzní a Domažlicemi. Na válečné akce byly bohaté roky 1422 a 1431, kdy byl dobýván Horšovský Týn. Roku 1927 obsadili husité blízký hrad Roupov. V roce 1431 zahnali kališníci početnou armádu Křížové výpravy do Domažlic a obtěžkáni kořistí se přes Lacembok vraceli do vnitrozemí. Právě v roce 1431 se v pramenech vyskytuje jako majitel krchlebského hradu JAN BOHUCHVAL Z HRÁDKU.

lacembok_náčrt

lacembok_skica



2. KOLEJOVICE a rybníky Vížka I a Vížka II
V povodí řeky Radbuza zaniklo od středověku do nedávné doby kolem 100 dříve osídlených míst. Do této kategorie patří také ves KOLEJOVICE, kterou (dle Roubíka – Soupis a mapa zaniklých osad v Čechách, Praha 1959,s.73) je nutno hledat mezi Staňkovem a Krchleby. Pod obcí Krchleby na Srbickém potoce byly obnoveny v roce 1949 a 1972 v poloze „Vízka“ dva rybníky s dnešními názvy Vížka I a Vížka II. Rybníky byly kdysi zapisované do map pod následujícími jmény:
1545 - „louka“, kteráž slove Chobott nad horzeyssim Hradeczkym rybnikem
1730 – „Hrádek horní“ a „Hrádek dolní“
1786 – „Obere Radka… untere dtto“ (stejně jako).
Na katastrálním plánu z roku 1838 jsou zakresleny jen hráze těchto rybníků, jejichž původní jméno bylo „Hrádecké rybníky“.
Nová současná jména rybníků byl motivována názvem polohy „Vízka“, poblíž které byly tyto vodní nádrže obnoveny.
Proč takové divné jméno? Jméno polohy „Vízka“ se kancelářské němčině psalo jako Wieska a vzniklo z původního pojmenování Víska = malá ves. To je také pomístní jméno, kterým se označovaly pusté vsi.
A nyní zajímavost se zaniklou vsí KOLEJOVICE.
V záznamech se píše věta: „louka, … kteráž jest pod Skrchleby nad pustou vsí“ a dále se pak píše: „item Sskrchleby ves pustou“. Z těchto 2 vět – záznamů vyplývá jedna zajímavá věc. Vzhledem k tomu, že (přechodně pustá) ves Sskrchleby (dnes Krchleby) je v záznamech jmenována zvlášť - odděleně od té první. Je tedy vysoce pravděpodobné, že tou první jmenovanou vsí jsou KOLEJOVICE. Předpokládá se, že ves Kolejovice nechala vrchnost zatopit aby mohly vzniknout rybníky a po bývalé vsi pak zbylo už jen ono pomístní jméno „Víska“ (a také boží muka ve stráni).
Jak vznikl název hradu LACEMBOK.
Lacembok ležel na tehdejších hranicích statku Kamenice a někdejšího panství Popelů z Lobkovic. Nutno dodat, že jméno Lacembok nesly v Čechách 2 hrady – ten náš šKrchlebský a zřícenina severně od Ledče nad Sázavou známá jako Zikev.
Jak ale tento název vznikl?
Zatímco u hradu Zikev se dá jasně říci, že se jedná o vytvoření názvu z druhotně rodového jména, protože tvrz Zikev na Čáslavsku vlastnili Lacembokové z Chlumu, u tvrze „Hrádek Lacembok nad Srbickým potokem“ je to jinak. Zde žádní Lacembokové nebydleli.
Jak to tedy bylo?
Na přelomu 15. a 16. století získali tento Hrádek rytíři z Kamenice, kteří měli v erbu kozla. Prvně se objevuje tento název (Lacznbok) v záznamech roku 1545: „K tomuto Kameniczkemu dilu tyto rybníci se pokládají pod hrádkem Lacznbokem“. Vznik názvu lze přičíst v tehdejší rytířské zálibě v módních německých hradních a osobních jménech. Pojmenování Hrádku nad Srbickým potokem na Lacznbok pravděpodobné vzniklo složením dvou slov. Z německého slova „DIE LETZE = hraniční opevnění a nebo slovesa LETZEN = bránit, škodit. V německém nářečí pak první část zní jako LATS a do češtiny přešlo jako LACEM. Druhá část byla pak vytvořena ze slova der BOCK = kozel, kdy kozel byl erbovní zvíře rytířů z Kamenice a symbolizuje
TVRDOŠÍJNÝ VZDOR.
Na šKrchlebáky sedí přesně – pozn. LLF

Čerpáno z výsledků archeologického výzkumu jádra hradu Lacemboku u Krchleb od Zdeňka Procházky a Acta onomastica jediného českého recenzované vědeckého periodika zabývající se problematikou vlastních jmen - Acta onomastica 46, (2005,)s.62-64 autor Zdeněk JISKRA (Roztoky) - Kolejovice, Lacembok a Strážná.


zpět na stránku Historie obce