CUBA
o zemi, kde dnes, znamená včera

vlajka

mapacuba

Základní informace
10 miliónů lidí
66% Kubánců se při posledním sčítání lidu označilo za bělochy
 12% za černochy
 21,9% za mestice
 0,1%za číňany
Zásluhou revoluce panuje v širokých vrstvách obyvatelstva názor, že všichni mají naprosto stejná práva
Vnějším projevem tohoto povědomí je vysoká míra respektu, jenž je velmi rozšířený v latinskoamerických zemích, nechvalně známý jako MACHISMO - dominanace namyšlené mužnosti

Fauna - 350 druhů ptáků, 54 druhů savců, 42 druhů plazů, 1 400 druhů měkýšů, 900 druhů ryb. V oblasti Ciénaga de Zapata přežil prehistorický druh ryby "manjuarí", jehož stáří je odhadováno na 150 miliónů let.
Flóra - palma královská dorůstá výška až 409 metrů, stromy "cieba", stromy " jaguey", "pinie" a "eukalypty", ale také kubánská borovice. Na Cubě je 6 300 rostlinných druhů, národní květinou je bílá "mariposa" intenzivně vonící květina.
Podnebí - na Cubě je celý rok slunečné počasí,srpen až říjen je období dešťů.
Měna - s cubánskými pesos nelze platit téměř nikde, cizinec platí výhradně americkými dolary.
Hudba - rumba, son. Za největšího sonera je považován Benny Moré, jehož skladby ovlivnily vývoj salsy. Nejznámější cubánskou písní je "Guantanamera" s textem José Martího.
Che Guevara - byl Argentinec. Narodil se 14.června 1928 a 8. října byl poblíž města Higueas v Bolívii zajat a popraven. Che měl utkvělou myšlenku, že musí revolucionizovat svět. Životopisci se přou, zda opustil Cubu po konfliktu mezi praktikem Fidelem Castrem nebo ne. Che Guevra byl "šéfideolog" cubánské revoluce a měl velký podíl na dobytí města Santa Clara. Jeho předčasná smrt z něj udělala idol. V celém Karibiku se nikdo netěší větší popularitě než Che Guevara.



Následující text vznikal ve dvou fázích. Honza Kocina, plný dojmů a částečně radosti z toho, že jsme zase zpět v ČR a částečně smutku, že nejsme někde na Cayo Levisa, napsal text ihned po příletu. Já (LLF) jsem zase naopak vycítil, že si musím dát pauzu, myšlenkového "voracha", protože jsem tušil, že bych mohl být ovlivněn zmatkem v mé mysli. A tak jsem si dva měsíce počkal. Vznikaly tak texty dva - texty, které si nekladou za cíl nic jiného, než Vám jen trochu nabourat stereotypy myšlení, možná dát lepší představu o tom jak vypadá socialismus, na který jsme tady u nás tak rychle zapomněli a možná, že některým z vás dát i pár rad, až se rozhodnete na Cubu podívat.
Honzovo text je psán černě, můj modře.
LLF

Zpráva z dopisu Fidelu Castrovi od Che Guevary - čtena nahlas F. Castrem na Plaza de la Revolucion v Havaně dne 3.10.1965:
"V této době si uvědomuji mnoho věcí, když jsem Tě poznal v domě Marie Antonie a učinil jsi mi nabídku a já s ní souhlasil. Šli jsme spolu vpřed a všechno úsilí jsme dali do přípravy. V jeden den oni přišli a dali nám otázku, kdo by měl jít a být připraven na smrt - byli jsme to my všichni".
"Později my věděli, že to byla pravda, že v revoluci člověk vyhraje nebo zemře, jestliže je to opravdové. Mnoho kamarádů šlo společně s námi k vítězství".
"Tento den všechno nemá o nic menší dramatický tón, protože my jsme zralí, ale události zažíváme samo sebou znovu. Já mám splněné cíle v kubánské revoluci a já říkám sbohem, Tobě kamaráde, Vašemu lidu, který je nyní i mým lidem".


Jak to všechno začalo?
Po říjnovém teroristickém útoku v roce 2002 na přímořské letovisko v Kutě na Bali padnul geniální nápad, podívat se na tento krásný ostrov plný přírodních krás a poznat, jak se v této části jihovýchodní Asie žije. Nelenili jsme a skupina osmi lidí se vydala za dobrodružstvím a exotikou. Před očekáváním velké bídy a hladu jsme si všichni zajistili věci osobní potřeby pro čtrnáctidenní pobyt a někteří z nás sebou přibalili i sáček rýže - pěkná blbost, neboť na Bali se sklízí tato pochutina třikrát ročně.
K našemu velkému překvapení jsme se ocitli na ostrově, který pravděpodobně patří do kapitalistického světa, jelikož nabídka značným způsobem převyšovala poptávku.
Při hodnocení pobytu na Bali naše skupina odvážlivců řešila, kam se vydáme v dalším roce a jeden nejmenovaný kamarád, pravděpodobně zastánce starých totalitních režimů, navrhl Kubu, s tím, že je nezbytné na vlastní oči poznat, jak vypadá skutečný a pravý socialismus pod vedením nestárnoucího uniformovaného vůdce Fidela Castra. Nutno ovšem podotknout, že kamarád sliboval nejen účast svou, ale také svého kamaráda, který zná Cubu jako své boty a umí dobře Španělsky. Proč tedy neletět, když máme takového dobrého průvodce? Nápad byl přijat a následně realizován ale pouze čtyřčlennou skupinou, ostatní dostali zřejmě strach (mezi těmi ostatními byl bohužel i ten náš kamarád i s jeho kamarádem co umí dobře španělsky a na Cubě to móc dobře zná...)
Termín odletu od 24.2. návrat 9.3.2004.
Kuba - jedno z nejkrásnějších míst na světě
Cestování mě naplňuje novými poznatky a zkušenostmi a zjistil jsem, že tyto jsou podstatně bohatější a pestřejší tehdy, pokud se s dostatečným časovým předstihem seznámím s veškerými dostupnými materiály, které jsou k dispozici v českém jazyce a lze je koupit v našich prodejnách. Zakoupil jsem tedy videokazetu, která trvá 60 min., a která z pohledu budoucího turisty činí nastávající pobyt turisticky zajímavým. Dále jsem zakoupil příručku Nakladatelství Marco Polo, která obsahuje různé zajímavé informace o Kubě a také cestovní atlas. Po zhlédnutí videokazety a podrobném prostudování zakoupené příručky jsem dospěl k neochvěnému přesvědčení, že k návštěvě Kuby zvou turisty z celého světa mnohé podniky rychlého občerstvení, bary, restaurace, hotely, kabarety apod. Po tomto nabytém dojmu jsem se začal už skutečně na Kubu těšit a soustředil jsem se pouze na to, abych ve své peněžence měl pokud možno co nejvíce amerických dolarů, které bych použil k tomu, abych užíval slastí turistických nabídek Kuby.
Musím přiznat, že já měl ještě jiné informace. Přečetl jsem si nějaké články na internetu v angličině, něco jsem vylouskal i v časopisech, ale hlavně těsně před naším odletem, jsem měl schůzku s kamarádem, jehož dcera se před týdnem vrátila z Havany. Tyhle zprávy zase tak romanticko optimisticky nezněly.
Hlavně mě trochu překvapilo, že dotyčné dcera kamaráda psala o tom, že "TAM NIC NENÍ" a že, když za dva dny přiletěla do Venezuely, byla ráda, že už je konečně v "CIVILIZOVANÉM SVĚTĚ"!" Moc jsem to nechápal, také tomu moc nevěřil, ale už tušil, že ne všechno zlato je .... Hlavně jsem se nikomu nesvěřoval, proč taky budu dělat ŠTRES že?>
24.2.2004 - úterý - Havana
Havana - "město, kde včera přešla fronta", jak trefně vyjářil Miloš V. Náš přílet byl bez komplikací, nebudu-li posměšně komentovat fakt, že Air France se kterou jsme letěli by se mohla přejmenovat na "U Suchánků".Ještě že jsme měli své zásoby...
Na letišti vše proběhlo normálně, byli jsme vpuštěni a na "perónu" před halou na nás už čekal náš "kamarád", kterého jsme ten den viděli poprvé... Miguel Gómez Florido bílý Kubánec, který nám přes svého českého Kubánce zajistil ubytování v Havaně v soukromí... Usedli jsme do taxika, byli upozornněni, že zaplatíme 20 USD i když cena je tak 5, ale zase jsme rychlostí blesku řítili k našemu sídlu.
Pomalu se začalo stmívat, ale přesto jsme cestou ještě viděli pororozpadlé domy, vůbec žádné obchody, stará auta (nejen ty staré americké bouráky, ale prostě vraky všeho druhu) a cítili blíže neidentifikovatelný ozón a na svých tělech dost špatnou děravou silnici.
Naši hostilé Viktor a Maria nás s radostí uvítali. Byli to velice příjemní a milí lidé a nutno přiznat, že Viktor a Marie byli "příčinou" toho, že jsem se po počátečním šoku z Havany hodně sklidnil. Odebrali jsme se na pokoje. Zde jedna postel v šíři pro milenecký pár těsně před líbánkami. Jedna skříň a jedna zástrčka na 110 V. V koupelně pouze roura se studenou vodou (ale bylo horko, tak žádný stres). Záchod, v němž bylo podivně moc vody a chybělo prkénko, jen dokresloval mírně ponurou atmosféru. Pravda luxus to právě nebyl, ale co byste chtěli za 10 USD na den a osobu přmo v Havaně. Pomalu jsme upadali do mírného šoku a tak jsme rychle chtěli vyrazit z kdysi honosné vily, nyní už, stejně jako ostatní domy v Havaně hodně ošuntělé a rozpadající se, do nočního města. Náš kamarád Miguel Gómez Florido šel s námi. I jeho žena šla s námi, přesto že byla těhotná, ale já si pak uvědomil, že při průměrném platu 10 USD za měsíc pro Kubánce a průměrné ceně večeře i s pitím rovněž za 10 USD si nemůže nechat ujít příležitost, zvláště pokud bylo jasné, že budeme platit my. Nechtěl bych, aby to znělo jako že to byla z jejich strany nějaké vypočítavost, naopak pro nás to byla vhodná příležitost se jim nějak revanžovat za jejich starost o nás a tak jsme je rádi pozvali.
Překvapením pro nás bylo asi 3/4 hodinové čekání na místo. Pamatujete si ještě jak jste za totáče přišli do nějaké lepší resturace a museli také buď čekat, nebo Vás rovnou vykopli, že není místo? Tak takle to přesně bylo. Byli jsme hodně nervní, pravda na podobné ekvrilibristiky už nejsme zvyklí. Jídlo nebylo nic moc, prostě pečené kuře a rýže.
Pivo Bucanero mně osobně chutnalo (chuťově připomínalo Budvar) i když ne všichni na to měli stejný názor. Stálo 1 USD - 2 USD, ale pozor 1/3 litru. Zaplatili jsme asi 70 USD za 6 osob a ukončili, mírně naštvaní, pobyt v resturaci.
Procházka večerní Havanou byla krátká, ale "Habana", jak se správně španělsky píše, na nás dýchla přesně tím, na co jsme nebyli připraveni. Nasládle páchnoucím smradem se směsí oleje a špatně spáleného benzínu, mořem, vlhkem a větrem, ponurou atmosférou umocněnou absolutní absencí oavětlených výloh a obchodů. I ulice byly zahalené do jakéhosi polosvětla slabých žárovek. Už jsme začali tušit, že všechno bude trochu jinak, než jak slibovala barevná kniha - průvodce od Marco Pola - KUBA. Ještě večer jsme vyndali poslední zásoby Whisky, bez dlouhých řečí popili a pomalu ulehli ke spánku. Bylo horko a naproti přes ulici šuměla klimatizace. Před námi bylo 14 dní a my věděli, že všechno v následujícíh dnech bude asi trochu jinak.
26.2.2004 - středa - Havana
Ráno mě vzbudil Honza, který se smál na plný koule. Až záhy jsem zjistil, že ho nesmírně pobavilo, že po hodinové chůzi Havanou nezavadil o žádný obchod, pouze našel nějakou pekárnu a tak každému z nás koupuil 2 sladké rohlíky.
Inu posnídali jsme. Někdo housky s pivem, někdo s Whiskou, někdo už s kubánským Rumem!
Miloš měl štres. Žlučník v pytli, dna krčící se někde kloubu jen vyrazit na k útoku ba i jeho žaludek očekávající čaj, který každý den pije doma k snídani, byl značně nervózní. Zato přišel náš pan domácí a přinesl kávu - silnou, černou a sladkou. Postavila mě na nohy. Osprchovali jsme se a vyrazili za zážitky do ranní Havany.
Nebudu zde dlouze zmiňovat pamětihodnosti Havany, jejichž popis nakonec najdete v každém průvodci. Jen je nutné mít na paměti, že pokud bude trvat blokáda USA a nebo pokud se nějak výrazněji nezmění system, budou budovy a vše okolo neustále chátrat a padat....

Ten den jsme navštívili:
čtvrť VEDADO
Fabriku Tabacos - výrobu tabáku jsem zed pochopil perfektně, ale na tehnách se doutníky neválí.
Plaza de Armas - KAPITOL - zde je už vše jiné, upravené, hezké, prostě pro turisty z autobusů.
Bar Floridita - nejdražší bar na Kubě. Sem chodil papá Hemingway a má zde plastiku v životní velikosti. Zatímco všude stojí pivo asi 1 USD tady 4.
Plaza de la Catedral
Arkády
Pevnost Castillo del Morro - tady nikdy nezahazujte lístky. Protože na Kubě není nezaměstnanost, a z toho důvodu dost velká přezaměstnanost (taky si možná pamatujet z ČSSR) na celé pevnosti, kde je tak 5 turistů za den, slouží asi 10 kontrolorů lístků. My lístekb zahodili a tak jsme se nemohli podívat z majáku na moře směr Florida.

Za zmínku stojí tři postřehy.
1. člověk se musí smířit s tím, že Havana je prostě bez obchodů. Jedině kde můžete koupit něco jako u nás ve smíšeném zboží u Vlasty v Konzumu jsou dolarové obchody, kterých je v celé Havaně, řekl bych tak 5. Což není rozhodně mnoho. Pokud tedy chcete koupit něco "do forotu" 2 hodiny chodíte po městě a hledáte dolarový obchod. Jestliže máte málo času, raději si vezmněte taxi. Sveze vás každý na koho mávnete.
Bary tu jsou. Buď ty pro Kubánce, kde je levné a špatné pití, nebo pro cizince, kde je pití dobré a dražší. Ovšem ani s těmi to není kromě staré Havany, která je pod ochranou Unesco nijak růžové. Není jich zase tolik. Klidně hodinu chodíte, máte žízeň, ale bar nikde.
2. Co je ucházející, jsou čínské retaurace. Vaří v mezích možností "evropsko-čínksy" a cena za pizzu 3 USD když jinde stojí 6 je dobrá. V Havaně je čínská čtvrť, kterou Kubánci nazývají "Čajns Town", tedy čínské město. Tady je najednou všechno upravenější a čistší. Prostě ty Asiati se uměj otáčet...
3. Je velký rozdíl mezi udržovaným starým městem kam se vodí turisti a tím zbytkem. Pokud si nechcete nijak kazit hezký pocit, zůstaňte zde ve starém městě. Sice nic nezažijete, ale zase si nebudete klást zbytečné otázky typu: "proč takové krásné budovy nechají takhle chátrat, jak to že něketrá z budov někomu nespadne na hlavu, dá se takhle chudě vůbec žít, jsou Kubánci štastní", atp. ...


27.2.2004 - čtvrtek - Havana
Už si zvykáme. Posnídáme housky s pivem a Rumem a jdeme do města. Chceme ještě vidět:
Univerzitu kde uvnitř poměrně hezkého parku stojí tank, který jakoby čekal, až ho někdo natře na růžovo
Colon - Palác mrtvých je hřbitov, kde jsou nejkrásnější budovy - hrobky- na celé Kubě. Místo kde i já jsem pohřbil svou novou kameru bratru za 40 000 Kč. Černý mladík, který mi ji při chvilce nepozornosti sebral ze stolu v zahradní restauraci před hřbitovem byl rychlý jak Allberto Juantorena. Prostě jsem mu nestačil, ač jsem vyvvinul nadlisdkou sílu a rychlost, na 300 metrech měl náskok si 100 m. A tak jsem o kameru přišel a dal si úkol, že si vše musím pamatovat jako film, který bude běžet jen v mé hlavě...
Plaza de la Revolucion monumentálně široká, dlouhá, prázdná a rozbitá betonová silnice, kde Fidel řeční o socialismu s vervou sobě vlastní... když jsem se po ní procházel a díval se na neon co už dávno nesvítil s podobiznou velkého Che Guevary, měl jsem pocit malosti a zmaru. Tady cítíte jak je člověk bezmocný, manipulovatelný, a svobodně nesvobodný ve "svobodné" zemi plné prázdnoty, velkých myšlenek a revoluce, tepla a lidí všech barev pleti, kterým tohle všechno z velké většiny vyhovuje a nechtějí TO měnit... řekl bych, že je to až úžasně šílený pocit zmatení...
Památník Jose Martiho Tady šel Honza a Martin dovnitř betonové vysoké stavby, připomínající osekanou homoli cukru. Zbytečnost extra special. My s Milošem jsme byli vpuštěni za 1 USD na jakousi betonovou terasu před tento kolos, dali si pivo, abychom o všem mohli fylozofovat a nadávat...jak úžasný pocit.

28.2.2004 - pátek - odjezd na Varadero
Ráno jsme si půjčili to nejmenší auto, které snad v půjčovně měli a vyrazili na Varadero. Půjčovné malého auta na 10 dní přijde na 560 USD komplet. Cestou jsme se ještě stavěli dvakrát u moře, koupili nějaké banány, které byly mimochodem sice malé ale chutné a už se řítili na známé a bájné Varadero.

Chillský básník Pablo Neruda, když přijel na bájné VARADERO byl nadšen a okouzlen pobřežím sršícím elektřinou, světélkujícími živočichy, přílivem a ustavičným třpytem fosforu a měsíce. VARADERO však je takový nějaký malý stát ve státě, který je oddělen od Kuby mýtnicí, která pravděpodobně slouží i jako policejní stanice. Za vstup i výstup se platí 2 USD. Tento vstup je cenou za možnost pobytu v turistickém kapitalistickém ráji, kde nic není žádný problém včetně luxusního golfového hřiště a ubytování na jednu noc v ceně okolo 150 USD, pravda v této ceně je zahrnuto i jídlo a pití.

My zvolili skromnější ubytování, v jediném Kubánském hotelu na Varaderu - noc 48 USD za pokoj pro 2 i se snídaní je perfektní. Ani moc nevadí revoluční výzdoba v hale hotelu, na tyto artefakty socialismu už jsme si zase zvykli. Na pokoji klimatizace, televize, trezor, záchod má prkénko a teče teplá voda a taky máme telefon. Sotva se osprchuju, telefon zazvoní. "Aha" říkám si, "kluci z druhého pokoje už zjistili číslo a zkouší nás".
"Halóóó tady Fox"
"Achoj jak je ty vole?"
"Dobře je tady, slunce, moře, Rum..."
"Hele tak prid vecer naproti do bar, ja tam kuchař víš?"
"Jo jasně přijdu" a zavěšuji.
Až za půl hodiny zjišťuji, že to nebyl nikdo z naší party a že mě tudíž na Kubě někdo volal a mluvil Česky. Tak jsme se šli na toho chlápka podívat... byl to šok. Černoch vysokej tak dva metry, 150 kg, jmenoval s e Carlos a hulákal:
"Dobry den ty vole, jak je ne? Dobry ne?"
Ješte ten večer jsme se pěkně ožrali, jak čechům povinnost při takovém setkání velí. Carlos byl 6 let v ČSSR, je mu 43 let, pracoval v Adamově, měl zde ženu (Češku) a dítě (kluka) a na Kubu se vrátil krátce po listopadu 1989, protože měl strach z kapitalismu, z rasismu a nezaměstnanosti.
A tak nám Carlos vyprávěl, že na Kubě je v přepočtu plat asi 13 USD za měsíc, což je asi 350 Peset, benzín do motorek nebo do aut a např. Rum si Kubánci musí kupovat a platit v USD, funguje zde přídělový system na lístky + platba v Pesetech, kdy na 14 dní je např. 1/2 kg masa na osobu. Na lístky dostávají Kubánci ale také máslo, rýži, olej, mouku. Za elektrickou energii platí jen 8 Peset, jinak je vše zdarma. Topení není potřeba, je tady pořád teplo. Soukromě se na Kubě podnikat nesmí, kromě zahraničních velkých firem. Vše je založeno na dobrých OSOBNÍCH vzatzích. Kubánec si může koupit auto, které je vyrobeno v roce 1959 a NIŽŠÍM!
Probrali jsme toho ten večer mnoho, ale po celodení jízdě v mniautě a lahvi dobrého Kubánského Rumu jsme byli dost unaveni. S Carlosem jsme na diskotéku kam nás zval, už nešli. Potřebovali jsme se vyspat.
29.2. - neděle - Varadero
Ráno vydatná snídaně a hurá k "vodě". Počasí podle nás ideální, jen trochu vítr pofoukával.
Pláž byla prázdná, krásná, bílá a písek tak jemný, že se z něho dali stvět sněhuláci. Ale nikde nikdo, ani loďka nebyla vidět. Bylo mě divné, že se nikdo nekoupe, přesto jsem skočil do vln Atlantského oceánu a užíval si vekých vln. Matně jsem slyšel nějaký pískot. Když jsem vylezl přiběhl mladý černý Kubánec a udýchaně vysvětloval, že jsou velké vlny a takový ty bludy co nerad slyším. Dělal jsem naštvanýho, ale on nám vysvětli, že on za to nemůže, že to šéfové a lehce kývnul směrem k budově směr vlevo nahoru. Když jsme se otočili, spatřili jsme dva uniformované muže, jak čučí do dalekohledu většího než oni sami. Už nám to bylo jasný. Báli se, abychom nevzali kramle na Floridu.
Druhý den jsme se jen tak procházeli, občas se zdrhli našim strážcům vykoupat, ale většinou jsme jen tak popíjeli Rum a pivo a prostě si to užívali.... Ještě jsem si domluvil potápění a safari na vodních skutrech a byl večer. Protože Milošovi a Martinovi nebylo nejlépe, šel jsem na večeři jen s Honzou K. Ryba byla vynikající a k tomu nám čtyřčlenná kapela hrála na naše výslovné přání revoluční kubánské písně. Zpívali španělsky a tak jediné čemu jsem rozuměl bylo slovo FIDEL v refrému. Ale písničky to byly pěkný tklivý, melodický... Po návratu do hotelu jsme si dali ještě "U Tlustý báby" (tak jsme pojmenovali bar v našem hotelu) rum, který byl šíleně hnusnej. Nebyl to ten Rum pro cizince ale ten rum pro Kubánce. Mírně podroušený jsme vedli dost fylozofický hovory a řešili za Kubánce jejich problémy a nesvobodu. To až do doby, kdy se k nám přitočil místní policista. Už jsme se lekli, že umí česky, ale nakonec se z něho vyklubal šmelinář s "pravýma" kubánskýma doutníka. Ukázal nám svoje zásoby a tak jsme si dva koupili, aby měl klid. Hodně orumění jsme šli ten den spát.
1.3.2004 - pondělí - Varadero
Akce safari na motorových skutrech.
Vlastně se jednalo spíše o čluny předělané na skutry, ale kdo z vás na nich nejezdil, rozdíl stejně nepozná. Projíždka po moři na motorovém skutru, který můžete řídit, když letíte cca 80 km rychlostí proti vlnám patří k těm zážitkům, co si osobně nikdy nenechám ujít. Návštěva jakési zologické zahrady už pro mě byla jen něco navíc.
Ten den byly konečně malé vlny (tedy oni byly i předtím normální, to jen velký vůdce rozhodl, že jsou velké). Když jsme se vrátili ze safari mohli jsme si užívat odpočinku na pláži, koupat se, číst české časopisy jako Playboy a Penthaus, ale i Reflex. Také jsme se nechali masírovat za 10 USD a od místních Kubánců (pozor i masáž je státní a na vše dohlíží hlídači,na tyto hlídače pak hlídači hlídačů a všem pak velí nejvyší hlídač), přijímali jsme dary ve formě kokosových ořechů atp.
Za jeden takový ořech chtěl dát Miloš jednomu Kubánci 1 USD. Vyplašeně se na nás podíval a razantně odmítl. Až za chvíli jsme pochopili, že oko vševidoucího obřího dalekohledu nás neustále sleduje. Miloš tedy sundal čepici - kšiltofku s nápisem FERNET STOCK - a nabídl ji malému chlapci jako dárek za ořechy. Rodinka (dva Kubánci, dvě Kubánky a dítě) udělala krátkou poradu, vzhlédla směrem k dalekohledu a pak otec přikývl na znamení souhlasu. Čepice se mohla přesunout na jinou hlavu... A tak plynul pomalu den ...
Večer jde Miloš odpočívat a my 3 jdme s Carlosem pít jemu darovanou slivovici.
2.3.2004 - úterý - národní park ZAPATA
Na úterý jsem měl předběžně domluveno potápění. Ráno se ozval telefon na pokoji.
"Pane jedete s námi na potápění?"
"Jistě jedu, za chvíli jsme tam"
Hlava mi neuvěřitelně bolela, neměl jsem zbalené žádné věci a bylo mě špatně od žaludku. Honem jsem naházel pár nutých věcí do batohu a utíkal ven. Sedli jsme do autobusu a vyrazili. To jsme ještě netušil, že cesta budet trvat 3 hodiny, jeli jsme totiž na druhou stranu Kuby potápět se do Karibiku, jelikož v Atlantiku byly zase velké vlny...
Cesta hrozná, potápění úžasný. Sice jsem chvílema musel přemýšlet, jak budu v hloubce 30 metrů zvracet, ale nakonec se vše zvládlo.
Pravdou zůstává, že jsem byl rád, když jsem večer ulehl do postele a usnul.

2.3. 2004 - také úterý - La Boca, Cienfuegos
Společně s Martinem jsme se vypravili na okružní cestu na 2 dny, a to přesně po trase doporučené v cestovní příručce. Z Varadera jsme vyjeli zapůjčeným mini vozidlem směrem na jih a projížděli jsme nekonečné roviny s plantážemi cukrové třtiny a citrusových plodů. Snažili jsme se respektovat pokyny průvodce, kde a na jaké místo máme podle ukazatelů zabočit, avšak chybělo to základní, a totiž přítomnost jakýchkoliv zmiňovaných ukazatelů. Nějak tak jsme se snažili orientovat podle slunce a směřovat k vytýčeným cílům.
Naše intuice však brzy selhala a ocitli jsme se v místech, která byla značně vzdálena od námi předpokládané trasy. V tomto momentě jsme dospěli k jednoznačnému rozhodnutí, že je nutné si zapamatovat nějaké cílové místo a na každé odbočce zjišťovat dotazem u místních obyvatelů, jakým směrem se máme vydat. Tato taktika začala slavit své první úspěchy, avšak dotaz na další cestu byl mnohdy provázen usilovnou snahou dotázaného nasednout do vozidla a dostat se na místo jím vysněné. Tímto způsobem, s dotazem, jak se dostaneme na osadu La Boca, se do našeho vozidla dostal jeden kubánský mladík, který nám začal vysvětlovat, že zná cestu, která je sice asi o 70 km delší, avšak za průjezd touto cestou se neplatí 10 USD, tak jako za cestu, kterou jsme hodlali jet. Když jsme trvali na svém, mladík zavelel k zastavení vozidla a rychle vystoupil. Po několika kilometrech jsme se přiblížili k jakési celnici, kde službu konající policista, poté co poznal, že jsme evropští bohatí turisté, kývnul rukou a dal nám pokyn k dalšímu pokračování v jízdě, aniž by vyžadoval zaplacení mladíkem uváděných deseti dolarů. Na parkovišti v osadě La Boca jsme zaplatili pouze 1 požadovaný dolar za parkování a poté se nás ujal chlapík, který nám začal nabízet rychlý motorový člun k napodobenině původní indiánské vesnice Guamá. Snažili jsme se dodržet pokyny v příručce a rychle na sebe napatlat repelent tak, abychom smradem tohoto přípravku odpudili moskyty, kteří se mají v této bažinaté oblasti zdržovat. Náš lodní kapitán však nás přesvědčil o tom, že žádní moskyti se v uvedené oblasti nevyskytují, neboť je zima, myslel tím pravděpodobně roční období, když na teploměru bylo min. 30° Celsia.
Po zaplacení 10 USD za jednu osobu jsme jeli rychlým motorovým člunem umělým kanálem a následně přes přírodní Lagunu del Tesoro k napodobenině indiánské vesnice. Návštěva této vesnice byla skutečnou turistickou atrakcí. Při vstupu do indiánské chýše jsem byl uchopen poměrně důvěrně napodobeninou jedné krásné mladé indiánky, se kterou jsem tančil při hlaholu dalších napodobenin indiánů blíže nespecifikovaný, pravděpodobně nějaký indiánský tanec (muselo se však jednat o Kubánku, neboť indiáni již byli vyhubeni a zemřeli).
Při odchodu z indiánské chýše jsme zaplatili účastníkům této atrakce 1 USD v domnění, že budou nadmíru spokojeni, neboť jejich práce ve vesnici je řádně ohodnocena ve formě mzdy v kubánských pesetas prostřednictvím nějaké socialistické organizace, která provozuje uvedenou turistickou atrakci. Všichni indiáni se na nás vrhli a chtěli nás vysvléci, pravděpodobně do naha, neboť požadovali trička, brýle, čepici a boty. Jejich požadavku jsme se ubránili, neboť jsme měli před sebou další putování a sehnat na Kubě tyto věci by pro nás bylo zcela nemožné.
Po prohlídce vesnice jsme zasedli do baru a vypili nápoj z kokosového ořechu, který byl ochucen velkou odlívkou pravého nefalšovaného kubánského bílého rumu a k tomu jsme si dali malý talíř pravého krokodýlího masa, jehož chuť byla podobná masu vepřovému a toto bylo poměrně tuhé. Nicméně, kdo by neochutnal krokodýlí maso aspoň jednou v životě, sám sobě jsem si slíbil, že tento zážitek už nemusím v životě opakovat. Po zakoupení drobných suvenýrů jsme nasedli na člun a jeli přírodními kanály zpět na místo, kde jsme měli zaparkované vozidlo.
Projížďka po přírodních kanálech byla mimořádně zajímavá, neboť jsme viděli ptáky, kteří lovili ryby a posléze je hltavě jedli a také jsme viděli termity. Po vystoupení ze člunu jsme navštívili krokodýlí farmu a viděli jsme tisíce živých krokodýlů, kteří vypadali jako mrtví a 4 krokodýli, kteří byli v nějakém pohybu. Nicméně zážitek byl emotivně velmi silný zvláště pak při představě, že při uragánu v roce 2000 mnoho krokodýlů uteklo mimo farmu. Setkat se s takovýmto živočichem ve volné přírodě by však pravděpodobně nebylo takovýmto zážitkem. Říkal jsem si, že je dobře, že po vysušení močálů, již krokodýli nežijou ve volné přírodě a můj další pobyt na Kubě nebude provázet obava a strach z těchto tvorů (hůře na tom byli kubánští exulanti, kteří se vynořili v roce 1961 na Playa Giron a neúspěšně se snažili odstranit výdobytky socialistické revoluce - mnoho z nich bylo zahnáno do močálů a jejich smrt byla zapříčiněna volně žijícími krokodýli).
Dále jsme pokračovali cestou na již zmiňovanou Playa Giron a poblíž městečka Caleta del Rosario jsme zastavili u moře v místě, kde jsme spatřili muže v neoprénu s potápěčskou výzbrojí - krásné místo. Dotazem na potápěče jsem zjistil, že blízko od břehu jsou korály, a protože jsem byl na uvedenou situaci připraven, šel jsem pro svoji masku a šnorchl s tím, že se budu potápět. V tom se objevil u našeho vozidla muž v polovojenské uniformě, který nám se širokým úsměvem sděloval, a to v českém jazyce, že je hrozně rád, že nás vidí, když před rokem 1990 pracoval 5 let v Litvínově.
S přičiněním tohoto hodného muže jsme se oba vybavili kompletními pomůckami na šnorchlování a zhruba jednu hodinu jsme se potápěli v moři a měli pocit, že plaveme v krásném akváriu.
Vzhledem k tomu, že náš milý kubánský přítel nám hlídal po celou dobu naše osobní věci a vozidlo, jsme jej pozvali ještě po vykoupání v přírodním jezírku, které se nacházelo blízko moře, na pivo do baru. Hovořili jsme o různých nepopsaných záležitostech na Kubě a dozvěděli jsme se to, co nám už bylo naprosto jasné, že na Kubě je šílený bordel, politická nesvoboda a černý obchod, bez kterého by každý Kubánec umřel hlady, neboť např. náš hlídač vydělával v přepočtu měsíčně pouze 8 USD. Všichni jsme měli radost ze setkání a náš milý kamarád přinesl jakousi knihu, ve které byl s datumem 14.1.2004 podepsán Karel Gott, neváhali jsme a pod text podepsaný naším hudebním velikánem jsme napsali s datumem 2.3.2004 pozdrav kubánským klukům od kluků z Plzně.
V odpoledních hodinách jsme odjeli směrem na Playa Giron a poté již vnitrozemní silnicí, která byla lemována citrusovými plantážemi, do města Cienfuegos. Slabou angličtinou jsem domluvil soukromý nocleh pro dvě osoby za 20 USD. Následovala prohlídka města. Náměstí bylo hezké a upravené, domy na náměstí opravené, vše ostatní byl ošklivé a neupravené, domy polozbořené a rozbořené, na ulici běhali bez dohledu koně a prasata. Dostali jsme hlad a chtěli navštívit restauraci, což se ukázalo jako značný problém. Po nabídce na odkup doutníků a půjčení dívek od jednoho Kubánce, jsem mu projevil své přání, poradit nám s tím, kde se máme najíst. Choval se neobvykle tržně a na chodníku jsme domluvili celé menu včetně piva za 8 USD a poté jsme šli do nějaké uličky, kde byla provozována, pravděpodobně nelegálně, restaurace. Je třeba říci, že úroveň obsluhy a jídla mnohonásobně převyšovala ostatní kubánské podniky. Kuriozitou však bylo to, že cesta na WC vedla přes ložnici v domě.
Po návštěvě restaurace jsme chtěli šetřit naše nohy a domluvil jsem tedy s řidičem odvoz koly pro 2 osoby k našemu privátu za 1 USD. Z tohoto řidiče se vyklubal Brazilec, který hovořil špatně rusky. Po zajištění odvozu jsme tohoto milého chlapíka pozvali na pivo, abychom zjistili, co dělá špatně rusky mluvící Brazilec na Kubě. Tento člověk nás utvrdil v tom, že na Kubě je blaze, neboť vydělá měsíčně 10 USD a má jídlo a šaty. Sám pochází z chudé brazilské vesnice a nechal se jako žoldák naverbovat do kubánské armády, která v polovině 70. let vedla národně osvobozenecký boj v Angole. Každý den mu hrozilo, že bude zastřelen a jeho měsíční gáže tehdy činila 1 USD. Hodnoty života jsou inu velmi pomíjivé a proměnlivé. Prostě jsme měli štěstí a potkali jsme šťastného Brazilce majícího dobře zaplacenou práci na Kubě. Tento Brazilec nám také sdělil, že rusky se částečně naučil při vojenském výcviku na Kubě před nasazením bojových operací v Angole. Po tomto úžasném zážitku nám připadalo škoda jít spát, a proto jsme navštívili nějaký hodně svítící dolarový bar, o kterém jsme se později dověděli, že se jedná o univerzitní zábavní podnik. Tady jsme se dali do rozhovoru se třemi studenty medicíny, z nichž pouze jeden byl Kubánec (černý jako bota), zbývající dva byli ze zemí Jižní Ameriky. Černý Kubánec hovořil velmi dobře rusky. Všemi studenty nám bylo sděleno, že Kuba poskytuje chudým dětem z různých zemí Latinské Ameriky bezplatně vzdělání a dokonce dotuje i útraty v rozsahu jedné poloviny v podnicích, které patří k univerzitě. Fidel se rozhodl prostě vracet jiným rozvojovým zemím to, co mu v minulosti poskytovaly země východního bloku.
Cienfuegos je skutečně "perlou jihu Kuby", tak jak se praví v turistickém průvodci.

3.3. 2004 - středa - Trinidad, Santa Clara
Po ranním koupání v Karibiku jsme překrásnou silnicí vyrazili směr Trinidad a zastavili u jednoho baru, v jehož blízkosti byla krásná kubánská škola se smějícími se dětmi v jednotných pionýrských oblečcích a jednou malou tlustou učitelkou. Vzali jsme dva balíčky žvýkaček a při vzpomínce na naše mládí, kdy nás obdobným způsobem obšťastňovávali západní turisté, jsme milým dětem rozdávali žvýkačky. Děti očividně přijaly tento dárek, který je výplodem zkažené západní ideologie, s povděkem, avšak učitelka se tvářila značně rozpačitě. Poté jsme si dali kafe za 1 USD, které bylo však mimořádně vynikající a vyrazili krásnou krajinou směrem k Trinidadu.
Provoz na silnici je téměř nulový. O Trinidadu se píše v průvodci, že má krásné zachovalé, historické, urbanistické centrum, a že je také součástí světového kulturního dědictví. Bohužel, tak jako v ostatních případech, se může hovořit pouze o středu města. Ostatní části jsou značně vybydlené a v desolátním stavu. Na tomto městě je zajímavá hrbolatá kamenná dlažba, která našemu vozidlu umožňovala pohyb v rychlosti max. odpovídající chůzi. Po prohlídce středu města a po pořízení několika fotografií jsme se vydali pohádkově krásnou silnicí s nádhernými panenskými pohledy směrem na sever do města Santa Clara.
Když jsme dorazili do tohoto města, opět jsme shlédli poměrně slušně opravené náměstí, na kterém to všechno začalo pokynem velkého Che v roce 1958 k vítěznému tažení kubánské revoluce. Ulice vedoucí z náměstí již však byly v dezolátním stavu. Navštívili jsme "pravou italskou pizzerii" s nefungujícím záchodem, kde pizza měla chuť zkaženého a mokrého chleba, politého jakýmsi smradlavým sýrem. Martinovi se po pozření malého množství pizzy udělalo nevolno. Ve snaze zaplnit svůj žaludek něčím teplým, jsem s odporem byl schopen pizzu zkonzumovat. Žaludek mi začal bolet asi až po 10 minutách po opuštění pizzerie. Rychle jsme nasedli do vozidla a pádili směrem na bájné Varadero dálnicí, jejíž provoz připomínal naší silnici třetí třídy v době od 2.00-4.00 hodin. Konečně jsme dorazili na bájné Varadero.
Ubytovali jsme se v hotelu, zase nám vnucovali pikolíka, který nám ukáže pokoj a bude chtít 1 USD, bez toho to asi nejde, ale znalí poměrů jsme mu vysvětlili, že dolar nedostane, a že jeho cesta je zbytečná. Za této situace rezignoval a dal nám klíče. Vykoupali jsme se a prakticky obratem jsme razili na večeři k našemu kamarádovi Carlosovi do města Cardenas vzdáleného asi 15 km od Varadera.


Večeři už jsme měli s Carlosem domluvenou. Bude Langustový guláš. Něco co se normálně nedělá, ale protože Carlos byl, jak už jsem psal, 6 let v ČSSR a na Kubě byl zaměstnán jako kuchař, byl velký předpoklad, že budeme jíst česko-kubánskou specialitu.
Dům jsme, vzhledem k tomu, že na nás Carlos čakal na hlavní silnici na své Jawě, našli.
V opačném případě bychom tam asi jezdili dodnes, protože dům o kterém Carlos mluvil vypadal spíše jako velká garáž. Předtavte si dlouhou ndli, kde za s sebou jsou jednotlivé pokoje o veliksoti asi 2x3 metry. V první místnosti bydle Carlosův brácha, ve druhé jeho maminka, která neměla nohu (cukrovka) a jezdila na vozíku, ve třetí místnosti byla kuchyň s plynovým sporákem MORA a za ní další místnost, Carlosova ložnice a dětský pokoj.

Po prohlídce domku Carlose, Martin pravil, že má hezký dům. Můj názor na to byl zcela odlišný, dům nebyl vůbec hezký, byl v něm smrad, plíseň a bordel. Atmosféra však byla velmi příjemná, a to bylo pro nás to podstatné. Carlos dělal langustový guláš a při servírování příboru a talířů jsem si všiml, že jsou velmi špinavé. Provedl jsem jejich očistu tím, že jsem je utřel do mého špinavého a zapoceného trika a posléze jsme jedli Carlosem připravený guláš, který byl chuťově poměrně dobrý. Od Carlose jsme odjeli cca. ve 23:00 hodin a šli jsme do nočního klubu, kde se to rojilo různými národnostmi, společenskými událostmi, vyprávěním, požíváním alkoholu, atrakcemi apod. S Kanaďanem, hovořícím česky, jsem vyměnil mojí krásnou batikovanou modrou balijskou košili za jeho krásnou batikovanou pestrobarevnou korejskou košili, koupenou v Kanadě, s portréty Che Guevary. Prostě vydařený večer, ze kterého jsme s Martinem utekli cca. v 1:00 hodinu, neboť jsme se chystali ráno na další přesun směrem na západ, ostatní chlapáci zůstali do pozdních ranních hodin a věnovali se společenským radovánkám. Ráno jsme však odjížděli všichni, my jako řidiči, ostatní jako pasivní pasažéři.

4.3. 2004 - čtvrtek - Pinal del Rio, Vinales
V okolí těchto měst se pěstuje především tabák. Údolí Vallet de Viňales je velmi malebné a charakteristické vápencovými horami, ve kterých jsou i různé jeskyně. V samotném Viňales jsme si domluvili ubytování v privátu ve dvou domcích, když Luboš a Miloš měli překrásný výhled na vápencové hory. Tři noci, objednávám v jazyce německém s chlápkem, který je inženýrem chemie a studoval za starého, dobrého socialismu vysokou školu v Karl Markstadtu v NDR. Od tohoto chlápka se dovídáme, že dělá kočího, a že má legálně povolený privát, za který platí paušální částku 165 USD měsíčně a 20 USD čtvrtletně za reklamu. Domlouvám snídani za 3 USD s tím, že večeře by stála 8 USD. Možnosti dát si večeři využíváme jen jednou. Snídaně byly chutné, zvláště pak čerstvé ananasy a mango. Cena za ubytování pro dvě osoby činila 20 USD/noc.

5.3. 2004 - pátek - Cayo Jutias
Ostrov spojený s hrází 55 km od Viňales, když cesta trvala vzhledem k luxusně zničené silnici 2,5 hodiny. Nacházel se blízko města Santa Lucia a s pobřežím tento ostrov spojovala 12 m dlouhá dělaná hráz - jaký luxus. Pláže byly překrásné - jako z katalogů CK - s mangrovovými porosty, šnorchlování cca. 300 m od břehu - menší korály.

6.3. 2004 - sobota - Cayo Levisa
Nejprve jsme zajeli do vybydleného a nefunkčního střediska Verrocos a poté do přístaviště lodí, kde za cenu 15 USD jsme se nechali odvézt za vojenské ostrahy po předložení pasů na Cayo Levisa vzdálený asi 5 km od pobřeží. Úchvatný zážitek. Pokud někdo uvažuje o tom, že by chtěl uhranout svojí osobností a prostředím ženu, která zatím není k atakům svolná, nechť ji vezme na tento báječný ostrov. Myslím, že v prostředí na těchto plážích, v bungalovech, které jsou přímo u moře, by neodolala svůdným nabídkám muže vůbec žádná žena.

7.3. 2004 - neděle - Soroa, přesun do Havany
Cestou do Havany jsme se zastavili ve vnitrozemí přírodní rezervace u městečka Soroa a zaskotačili v přírodním vodopádu. Poté jsme se vrátili na dálnici a rychle ujížděli směr Havana, jak zaznamenal v deníčku Luboš. Revoluci posral Martin na 78 km dálnice, když se mu udělalo špatně a za ohromný transparent, oslavující socialistickou Kubu, kultivovaně uložil svůj přírodní segment. V tomto čase jsme si lehli s Lubošem na dálnici a chvilku jsme se opalovali, což zachytil Miloš ve fotoaparátu. Kuba je jediná země, kde se lze opalovat bezpečně přímo na dálnici. Večer jsme slavili s naším ubytovatelem Viktorem jeho narozeniny. Samozřejmě, že jsme přitom pili české pivo, které jsme zanechali u něj v lednici a rum, který jsme zakoupili.

8.3. 2004 - pondělí - Havana
Poslední procházky v centru Havany. Na všechno si člověk zvykne, jak říká Luboš, a nějak tak zvláštně mi bylo líto, že budu odjíždět, neboť jsem přesvědčen o tom, že do této země se již už nikdy nevrátím. Současně se těším na to až budu doma a pošmudlím se s těmi krásnými věcmi a lidmi a dám si Pilsner Urquell a těším se na to, že po tomto nápoji se mi konečně srovná moje silně narušené ph.

CUBA - závěr:
Napadli nás různé slogany a hesla, které vyjadřují určitou vzniklou situaci v neobvyklém místě a čase. Některé z nich uvádím: Salva jedné revoluce - průser jedné země. Fotky budou jen slabým odleskem prožité reality. Kuba je země, kde fungují vedle sebe tři společensko politické systémy - komunismus, socialismus a kapitalismus. Kuba je země mystifikací, paradoxů, přeludů a bájí. Kuba je země svobodné nesvobody a nesvobodné svobody. Kuba je země, kde se myslí úplně jinak. Kuba je země, kde se nepodařilo Fidelovi Castrovi naplnit jeho myšlenkový záměr vztahující se k citátu, že "nejkrásnější politickou ideou je ta, která zachová lidu svobodu a uspokojí jeho potřeby". Pozn. Svoboda není žádná a uspokojení potřeb lidu je na velmi mizerné úrovni. Inu, ukazuje se, že i dobrá myšlenka může být strůjcem hrůzostrašné reality. Je však třeba dát za pravdu vůdcům revoluce, že musíme mít neustále na paměti tu skutečnost, že svět je v rukou kapitalistů, a že Kuba je malinký ostrůvek - kapka v moři, která se tomuto vymyká. Možná, že proto je zvláštní a natolik jedinečná a vznikají při její návštěvě pocity a nálady, které celkově osvěžují a deptají mysl a vedou člověka k závěru, že je dobře, že žijeme v tom hnusným kapitalistickým světě. Po návštěvě Kuby si člověk uvědomí, to co řekl Luboš, že život je vlastně takové krátké letní story, které už se nemůže nikdy opakovat.

FOTOGRAFIE

Habana           Ubytování           Varadero

La Boca, Cienfuegos, Trinidad, Santa Clara           Viňales           Pajarito

Cayo Jutias           Cayo Levisa

Ostatní


©Luboš Liška FOX
krchleby@krchleby.cz

zpět na úvodní stránku: www.krchleby.cz